Sailing Programme 2017/2018 

  

NOVEMBER

Date

Tide

Class

Start

Event

Sat 25

1018~2.2

All classes

1020

Club Racing

 

 

Optimist, P Class

1045

Junior Racing

Sun 26

1103~2.2

All classes

1100

Club Racing

 

DECEMBER

Date

Tide

Class

Start

Event

Sat 2

1555~2.4

All classes

1540

Club Racing

Sat 9

1008~2.6

Laser

0930

Canterbury Laser Champs, races 1-3 (CYC)

Sun 10

1104~2.5

Laser

1030

Canterbury Laser Champs, races 4-6 (CYC)

Sat 23

0903~2.2

All classes

0900

Holiday Pennants

Sun 24

0945~2.2

All classes

0950

Holiday Pennants

Tue 26

1113~2.2

All classes

1120

Holiday Pennants

Sat 30

1436~2.3

All classes

1430

Club Racing

Sun 31

1532~2.4

All classes

1515

Club Racing

 

JANUARY

Date

Tide

Class

Start

Event

Sat 6

0850~2.6

All classes

0900

Sailing Committee Trophy – minimum four race series

Sun 7

0946~2.6

All classes

0900

Club Racing

Sat 13

1503~2.1

All classes

1505

Club Racing

 

 

Optimist, P Class

1515

Junior Racing

Sun 14

1550~2.1

All classes

1550

Club Racing

Wed 17

N/A

Laser 4.7, Radial, Standard, Open, Masters

TBC

Laser Nationals (NPYC)

Thu 18

N/A

 

TBC

Laser Nationals (NPYC)

Fri 19

N/A

 

TBC

Laser Nationals (NPYC)

Sat 20

N/A

 

TBC

Laser Nationals (NPYC)

Sun 21

N/A

 

TBC

Laser Nationals (NPYC)

Sat 27

1319~2.3

Zephyr, Laser, Open Event

1315

Buxton Cup - Modified Mark Foy

 

 

P Class

 

Estuary Trophy Open

 

 

Optimist

 

Dave Hewitt Memorial Optimist Trophy

 

 

 

1530

“Club Social Hour” and BBQ at the clubhouse

Sun 28

1415~2.3

All classes

1415

Estuary Pennants 3&4

 

FEBRUARY

Date

Tide

Class

Start

Event

Sat 3

0732~2.6

 

 

Lake Brunner Regatta Moana (No racing at MPYC)

Sun 4

0827~2.6

 

 

Lake Brunner Regatta Moana (No senior racing at MPYC)

 

 

 

0900

Junior Regatta NPYC visit MPYC

Tue 6

1015~2.4

All classes

1000

Commodore’s Trophy (Waitangi Day) – minimum four race series

Sat 10

1342~2.1

All classes

1345

Club Racing

 

 

Optimist, P Class

1400

Junior Racing

Sun 11

1431~2.1

All classes

1435

Sprint Racing

Sat 24

1207~2.3

All classes

1200

Club Knockout Championship –  The Mount Pleasant Trophy

Sun 25

1303~2.3

All classes

1300

Club Knockout Championship –  The Mount Pleasant Trophy

 

MARCH

Date

Tide

Class

Start

Event

Tue 6

0854~2.4

All classes

0945

Rotary Trophy Primary and Secondary  Schools Regatta

Wed 7

0946~2.3

 

1015

Reserve Day, Rotary Primary and Secondary Schools Regatta

Sat 10

1217~2.1

All classes

1220

Club Racing

 

 

Optimist, P Class

1245

Junior Racing

Sun 11

1307~2.1

All classes

1310

Sprint Racing  - Hobson Cup, minimum four race series

Sat 24

1058~2.3

All classes

1055

Class Club Champs – minimum four race series

Sun 25

1154~2.3

All classes

1150

Sprint Racing

 

APRIL

Date

Tide

Class

Start

Event

Sat 7

0954~2.1

All classes

1000

Club Racing (Modified Mark Foy)

Sun 8

1042~2.1

All classes

1040

Club Racing

Sat 14

1517~2.2

All classes

1515

Sprint Racing

 

 

Optimist, P Class

1530

Junior Racing

Sat 21

0847~2.3

All classes

0900

Club Racing

Sun 22

0945~2.3

All classes

0940

Club Racing

Wed 25

1236~2.4

All classes

1220

Holiday Pennants (ANZAC Day)

Sat 28

1519~2.4

All classes

1505

Sprint Racing

 

MAY

Date

Tide

Class

Start

Event

Sun 06

0920~2.1

Optimist

0920

Dr Walker Trophy Races

 

 

All classes, Open Event

 

Closing Day Pennants Races

 

 

Optimist parents

1100

Old Mug

 

 

 

1200

Closing Day Ceremony